دانلود پایان نامه ارشد رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر فرزندان بر فرایند تصمیم‏گیری  انتخاب مقصد در گردشگری داخلی مورد مطالعه شهر کرج

2.11تأثیر فرزندان بر تصمیم گیری تعطیلات

مطالعات در زمینه ی تأثیر فرزندان بر تصمیم گیری در مقوله های مختلف ادامه می یابد تا تعطیلات به عنوان مقوله ای که فرزندان بر آن اثر دارند ، عیان می گردد ( روبین 2010،  هولمن و اپرسون 1084 ، مارتینز و پولو[1] 1999، سوئین یارد و سیم 1987 ) . طریقه رو به رشد در سفرهای تفریحی و تعطیلات خانوادگی به همراه شواهد تصمیم گیری تحت تأثیر فرزندان در جای جای دنیا ، در نظر داشتن چگونگی انتخاب مقصد ، انتخاب فعالیت سفر و… را تحت تأثیر فرزندان مورد توجه قرار داده می باشد .  نزدیک به نیمی از تمام سفرهای تفریحی و تعطیلات خانوادگی در ایالات متحده شامل افرادی می گردد که فرزندان خود را به همراه خود برده اند.

جنکینز (1979 ) و فیلیارترات وریچی (1980 ) اولین کسانی بودند که تأثیر فرزندان را در تصمیمات تعطیلات اذعان داشتند و به عواملی که این تأثیر را تعیین می نمود توجه کردند  و تحقیقاتشان  راه را به سوی مطالعات بیشتر دیگری باز نمود (روبین 2010 ، باچمن ، جان و رائو ، 1993 ، فلاری و برنز 2005).تحقیقات اولیه در زمینه ی تأثیر فرزندان بر تصمیم گیری شامل برنامه ریزی تعطیلات تأثیر اعمال می کنند و اکثراً بر تصمیماتی که فرزند بایستی در آن مداخله کند یا نه و تصمیماتی که مربوط به جمع آوری اطلاعات و اندازه پول برای خرج کردن می باشد. سایر مطالعات اظهار می کنند که فرزندان هم چنین بر اینکه کجا برویم ( مقصد) و کی برویم تأثیر دارند(وانته و وینچستر [2]2011 و بلچ و بلچ 1985).

همانطور که ذکر گردید ، فرزندان تأثیر اساسی در تصمیم گیری خریدی دارند که خودشان مصرف کننده ی اولیه ی آن هستند برای مثال فهمیده گردید که فرزندان تأثیر چشمگیری بر تصمیمیات غلات صبحانه ، غذا ، اسباب بازی ،لباس و لوازم مدرسه دارند؛ فرزندان ما هم چنین بر تصمیماتی در مورد فعالیت های زمان فراغت ( مثل تعطیلات ، سینما ، غذا خوردن بیرون از منزل و … ) اثر گذارند، اگرچه تأثیر آن ها در این تصمیمات کمتر از تصمیمات مربوط به مصرف شخصیشان می باشد ( ونگ 2006 ،مانگلبرگ 1990) .

فعالیت های فراغتی نیز می بایستی با مشارکت فرزندان باشد ، البته می توان این مشارکت را نسبت به محصولات مورد بهره گیری ی مکرر او ، تا حدی محدود نمود( مانگلبرگ 1990).

همانطور که فرزند با تجربه تر می گردد ، در پیشنهاد فعالیت ها بسیار فعالتر می گردند اما برای آن ها بسیار طول می کشد که دریابند چیزها چقدر قیمت دارند یا چقدر طول می کشد که به مکان مورد نظر برسند . همانطور که تجربه ی آن ها بیشتر می گردد، آن ها مکان های مورد علاقه و علایق شخصی را بیشتر توسعه می دهند، درخواست ها بسیار خاص تر می گردد . (رابینسون [3]2008). اگرچه یک تمایل فرزند به دیدن قطارهای منجر به رانندگی دو ساعته به نزدیکترین راه آهن بخار قدیمی نخواهد گردید ، اما والدین ممکن می باشد در عوض تصمیم بگیرند که راه آهن با ریل باریک در پارک نزدیک بروند و برای بستنی ، قطار سواری و فعالیت های دیگر پول خرج کنند (رابینسون 2008).

این یک سطح پایین از گردشگری می باشد اما هر جاذبه ی محلی که می تواند مخاطبان کوچکتر خود را جذب  کند احتمال دارد که به یک علاقه ی خانوادگی تبدیل گردد. به گونه اختصار ، بزرگسالان – به ویژه مادران –  زمانیکه وقت تعیین مکان می گردد که خانواده به سفر و تعطیلات برود ،  تصمیم گیران اصلی باقی می مانند ( رابینسون 2008 ). به هر حال فرزندان با فراهم کردن درونداد برای آن چه دوست دارند انجام دهند ، بخشی فعال هستند . آن ها در تصمیم گیری خاص اینکه خانواده دقیقاً کجا خواهد رفت نسبتاً منفعل هستند ، اگرچه والدین تصمیماتشان را بر اساس علایق و گرایشات فرزندشان تغییر می دهند( رابینسون 2008 ).

[1] Martins, Polo

[2] Wante ,Winchester

[3] Robinson

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف از این پژوهش پاسخ به این پرسش می باشد که آیا فرزندان در فرایند تصمیم انتخاب مقصد تأثیر دارند یا خیر . اهداف دیگر این پژوهش شامل موارد زیر می باشد :

  • شناخت نوع تأثیر از نظر مستقیم یا غیر مستقیم بودن آن
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • شناخت تأثیر پذیرترین مرحله در مراحل چهار گانه ی تصمیم گیری انتخاب مقصد
  • شناخت موثرترین گروه سنی در مراحل فرایند تصمیم گیری انتخاب مقصد
  • شناخت موثر ترین جنس در فرایند تصمیم گیری انتخاب مقصد

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تأثیر فرزندان بر فرایند تصمیم‏گیری  انتخاب مقصد در گردشگری داخلی مورد مطالعه شهر کرج  با فرمت ورد