دانلود پایان نامه ارشد

عنوان کامل پایان نامه :

 فرآیند تجاری سازی محصولات با فناوری پیشرفته مطالعه موردی هواپیماهای تجاری

تأثیر دولت در بهبود مکانیزم­های تعاملی در فرایند تجاری سازی

به مقصود ایجاد تعاملات فعال میان بخش های تحقیقاتی و صنعتی در فرآیند تجاری سازی لازم می باشد که موضوعات مختلفی مانند قوانین و مقررات مرتبط با جابه­جایی و استخدام محققان ازطرف دولت مورد توجه قرار گرفته و همچنین ایجاد شرایط مساعدتر از نظر مالی در بخش صنعت می­توانند از محرک­های کلیدی در فرایند تجاری­سازی باشند. مهم­ترین موانع قانونی موجود در این زمینه در کشورهای مختلف عبارتند از (OECD،2005):

  • قوانین استخدام دولتی: در بسیاری از کشورها، تعداد زیادی از محققان در بخش دولتی استخدام هستند. پس وجود قوانین استخدامی سخت می­تواند مانع جابه­جایی آن­ها گردد. تا همین چند سال گذشته، محققان مراکز تحقیقاتی دولتی و دانشگاهی در فرانسه و ژاپن با در نظر داشتن قوانین استخدامی به صورتی کاملا واضح از همکاری با بخش صنعت منع می­شدند. در ایتالیا نیز همین موضوع وجود داشت تا اینکه در سال 1999 با تغییر در قوانین استخدامی، شرایط برای همکاری­های موقت فراهم گردید.
  • قوانین مرتبط با جابه­جایی موقت محققان: همان­گونه که گفته گردید، در بسیاری از کشورها قوانینی برای جابه­جایی موقت و یا همکاری موقت محققان بخش دولتی و دانشگاهی با بخش صنعت ایجاد شده می باشد. البته اغلب این قوانین، یک­طرفه و از بخش دولتی و دانشگاهی به بخش صنعت می باشد و نه از طرف بخش صنعت به بخش دانشگاهی و دولتی.
  • قوانین مرتبط با استخدام ثانویه محققان: در بسیاری از کشورها، به­مقصود هدایت صحیح فعالیت­های ثانویه (شغل دوم) محققان دولتی و دانشگاهی، اقدام به وضع قوانینی برای این موضوع کرده­اند. به­عنوان مثال، در آلمان محققان دولتی و اساتید دانشگاهی اجازه دارند که دارای شغل دوم تحقیقاتی در تعامل با بخش صنعت باشند اما صرفا در حدود 20% از کل زمان کاری خود را می­توانند به این شغل دوم اختصاص دهند. و یا اینکه در بسیاری از کشورها مانند فنلاند، محققان برای انجام قراردادهای تحقیقاتی با بخش صنعت و یا استخدام موقت، لازم می باشد که تأییدیه از مرکز تحقیقاتی یا دانشگاهی مربوطه داشته باشند.
  • قوانین مرتبط با فعالیت­های کارآفرینانه علمی: معمولا کشورها برای مدیریت تعارضات موجود میان فعالیت­های محققان در مراکز تحقیقاتی دولتی و دانشگاهی مربوطه از یک سو و فعالیت­های کارآفرینانه­ای که از طریق توسعه شرکت­های زایشی یا همکاری با شرکت­های بخش خصوصی دنبال می­کنند از سوی دیگر، قوانین خاصی را وضع می­کنند. در بعضی از کشورها، محققان مراکز دولتی و دانشگاهی از عضویت در هیئت­مدیره شرکت­های خصوصی منع شده­اند. در بعضی از کشورها مانند بلژیک، اساتید دانشگاهی صرفا می­توانند عضو هیئت­مدیره شرکت­ها باشند و نمی­توانند پست­ها و فعالیت­های اجرایی را برعهده بگیرند.

با وجود موانع قانونی فوق، یک طریقه واضح در زمینه تسهیل قوانین و رویه­های موجود برای شکل­گیری تعاملات و جابه­جایی منابع انسانی و همچنین کارآفرینی در مراکز تحقیقاتی دولتی و دانشگاهی دیده می­گردد. در زیر به صورتی بسیار گذرا به بعضی از برنامه­های ارتقاء همکاری محققان بخش علمی با بخش صنعت، در کشورهای مختلف تصریح می­گردد (OECD،2005):

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پرسش  اصلی:

  • فرآیند تجاری سازی محصولات با فناوری پیشرفته چه می باشد؟

پرسش  فرعی:

  • چه عوامل و مولفه هایی در فرآیند تجاری سازی محصولات با فناوری پیشرفته تاثیرگذارند؟
  • وضعیت این عوامل و مولفه ها در فرآیند تجاری سازی محصولات هواپیماهای تجاری در کشور چیست و چه موانع و چالش هایی در این زمینه هست؟
  • راه کارهای تسهیل کننده فرآیند تجاری سازی محصولات با فناوری پیشرفته (در حوزه هواپیماهای تجاری) چیست؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : فرآیند تجاری سازی محصولات با فناوری پیشرفته مطالعه موردی هواپیماهای تجاری  با فرمت ورد